Deprem Gerçeği

Depremgerçeği

Sevgili Okur,

Deprem gibi (her iki anlamda) sarsıcı olaylarının ardındaki doğanın  öğretilerini  görecek kadar büyüyebilseydik keşke!

2017  Ege Denizinin deprem yılı oldu diyebiliriz. Doğal olarak bu karaların icine iyice ve güzelce sokulmuş denizin iki yanındaki komşumuz Yunanistan ve Türkiye’miz   nasibini aldı sevgili Ege’nin deprem yağmurundan.

Önce Çanakkale,  sonra Çeşme sonra da Bodrum da depremle sarsıldık .  Bizde korfezler etkilenirken,  Komşuda da Kos ve Midilli adasında yıkıma yol açtı depremler. Sanki yukarıdan  aşağıya limanlara  uğrayan bir gemi gibi gezdi Ege yi bu yıl deprem. Aşağıya kadar  indiğine göre artık bitti diye düşünmek  istiyorum!!!

Jeolojik dönemde karalar birbirinden ayrılırken üst  katmanları ve alt katmanları farklı çizgiler  halinde  kırılmış.  Bu kırıklar  bizim uzerinde yaşadığımız  “fay hatları” dır. “Fault Line”nin anlamı” hatalı çizgiler” demek. Yazık ki üst üste yerleşik iki tabaka farklı sınırlardan kırılmış.  Alt tabaka üst ile uyumlu kırılsaydı  keşke!  O zaman deprem olmayacaktı demenin anlamı yok çünkü dünya milyonlarca yıl önce böyle oluşmuş!

Üstteki kırılmalarla kıtalar ayrılınca  arasını denizler basmış.  Biz bu üst  kıtalar üzerinde sakin sakin!!!  yaşarken sınırları farklı biçimde kırılan alt katman çeşitli etkenlerle kayıyor ve yer değiştiriyor. Alt katmandaki  hareket yüzeye yakınsa üst tabakada yaşamaya çalışan bizleri kırıp geçiriyor bu sarsıntı ; yani deprem meydana geliyor! (Bu anlatımla jeologların alanına girdiğimi de biliyorum. Her ne sürç -ü lisan ettim ise affola!)

Bilimsel doğruluğu kanitlanmış doğal afetleri kullara  verilen tanrısal bir ceza gibi algılamak isteyenleri kinamiyorum. Abartilmadikca yararı bile olabilir. Örneğin Islam daki Bina – Zina ikilemesinin “Bina” ayağının Deprem ile doğru orantılı olduğu bir gerçek.  Belli bir konum  altındaki fay hatlarını bildiğimize  göre ; onun üzerine çok yüksek cok ağır ve cok sıklıkta bina inşa etmenin depreme davetiye çıkartmak olduğunu artık sağır sultan bile duydu.  Buna karşın Istanbul  cinayet ölçüsünde  binalasiyor!  Bunu söyleyince de yanıtlari  hazır!  Gökdelenler deprem yönetmeliğine uygundur : Inşallah doğrudur ama kaçacak yer kalmadı  ki! Insanlar ister istemez  deniz kenarına kaçıyor lar çünkü aksi yönde BOŞ ÝER YOK!!!!  Denizde de Tsunami tehlikesi var!

“Zina”  konusuna gelince  insan teknoloji çağının getirdiği kolaylık ağı içinde yaşarken zor olan değer yargılarından  çooook uzaklaştı: Örneğin aile, sadakat,,  evlat sahibi olmak, dostluklar ;kurmak nezaket kuralları, komşuluk ilişkileri vb.  toplumu şekillendiren olgulardan hoşlanmaz hale geldikleri gibi, iyi yanlarını da görmezden geliyorlar. Örneğin ; karşıdaki söylediğini  yanlış anlasa,  durup açıklamaya bile niyetleri  yok. “Neyse boşver” diyor, dönüp gidiyor (hiç işim olmaz)….Böyle davranarak o insanı kaybetmeyi kolayca göze alabiliyor!

Kaybolan değerli değer yargılarından en hafif olana bir örnek vermekle yetiniyorum çünkü ” “zina”  boyutunun Türk toplumunda düştüğü durumu ben açık seçik anlatamam ve de durum .o denli açık seçik ki, gerek yok! Eskiden nadiren saklı yaşanan ve biri kaza ile şahit olsa bile, aile gizeminde  kalması gereken böyle kazalar,  görmezden gelinirdi Şimdi ne gören ne de görülen üstünde  bile durmuyor( Canım olacak o  kadar.,erkektir)..

İşte böyle dostlar! Kitaplı dinlerden önce insanların doğaya tapması aslında çok akılcı idi. Güneşe, aya , yer ve gök tanrısına  tapmak gibi. Doğa Tanrının aynasıdır. Yapraklar, çiçekler, ağaçlar, dağlar , göller , denizler; hepsi doğanın gülen yüzü ve Tanrının aynasıdır.

Buna karşın doğal afetlerde Tanrının ya da doğanın gücünü yeniden fark etmenin kula  ya da insana yadsınamaz bir öğretisi vardır. Insan doğanin gücü yanında  o kadar küçük, güçsüz ve önemsizdir ki; bu noktaya fazla hasar vermeyen bir deprem  korkusuyla varmak bile, kişi için çok etkin bir uyarı olmalıdır!

Demem o ki dostlar yol yakınken bir şekilde o sevgili özbenliğinizden vazgeçin!

DAHA DÜN DOĞA  SIZE  SİZİ YOK  SAYAN
GÜÇÜNÜ  GÖSTERMEDİ MI ? DOĞA YA KIYASLA INSAN YOKTUR ÇÜNKÜ..Nokta.

Saygılar
SA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *