BIR DESTANDIR – L O Z A N

SEVR ANTLAŞMASI

1920 de Sevr e ulaşan Batı , 600 yıllık bir imparatorluğu nihayet sona erdirmek üzere Anadolu yu işgal etmişti ama Atam Sevr den önce yeni bir Devlet kurma yoluna girmişti bile!

Sevr 10 Ağustos 1920 de imzalanmadan Ankara da 23 Nisan 1920 de TBMM resmen faaliyete geçti. DAHA Kurtuluş Savaşı bitmeden Ermenistan , Rusya, Fransa ve Afganistan ulusal sınirlarimizi ve TBMM yi 1921 de tanıdı.

1922 de 30 Ağustos Zaferinden sonra ilk olarak Ingiltere barış istedi ve 11 Ekim 1922 de Mudanya mutarekesi ile Trakya tek kurşun atilmadan geri alındı. Atam hiç vakit kaybetmedi. Kasım 1922 de Lozan da barış görüşmeleri başladı.

Avrupa nin hasta adamı ele geçirme hevesi kuşağında kaldı. Sevr den sadece iki yıl sonra yeni bir Türk devlet ile masaya oturmayi kendilerine yediremediler .Bunu bilen Atam bu goreve , sabırlı ve sağduyu sahibi olan Sayın Inonu ‘yu seçmişti.

TARIHTE PARCALANIRKEN Yeniden KURULAN ILK DEVLET TURKIYE CUMHURIYETI DIR.

SEVR ANTLAŞMASI

Görüşmeler Kasım 1922 de başladı ve 24 Temmuz 1923 de bitti.

Masadaki devletler Inonu nun işini doğal olarak çok daha zorlastirdilar. Çok defa yarım kalan oturumlar ; Boğazlar Meselesinde kesildi. Inonu yurda döndü ama Atam onu yatistirdi ve tekrar gönderdi. “Yarim kalan fasılları sonra tamamlayabiliriz İsmet” dedi.

(Nitekim 1936 da Montrö ile Boğazlar TC nin egemenliğine geçti. HATAY sorununu da diplomasi ile çözdü )

(“EĞER BOGAZLARDA BU KOMISYON KALIRSA SAVASTA SIZI RUSYA YA KARSI KORUYAMAM ” demişti Atam 1936 da ve Avrupa da bundan korkuyor du. )

Dünya tarihinin en uzun süren barış gorusmelerinden biri 94 Yıl önce bugün Lozan da imzalandi; itilaf devletlerinin sorun cıkarmaktan başka yapacak bir şeyi yoktu. Hem savaşta hem masada zafer bizimdi.

Atam ve Sayın Inonu Lozan da TC nin yolundaki son engeli de kaldirdilar. Ve bundan 3 ay sonra 29 Ekim 1923 te TC ufuktan güneş gibi doğdu.

Dünya Devletleri TC ni art arda tanıdı.
BUNUNLA DA KALMADILAR onlarin Liderleri yurt dışına çıkmayan Atam i
Makamında art arda ziyaret ettiler.

LOZAN in 94 yıldönümünde Sayın Inonu yu ve ATATÜRK ‘ ümüzü gurur ve minnetle anıyoruz. Ruhları şad olsun!

SA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *