Medyatik Olmak mı Olmamak mı?

Erken bir saatte telefon çaldığında hiç ummadığım bir teklif almıştım. Sabah mahmurluğunda saniyorum ciddiyetinin farkına varmadan kabul ettim; hatta sevindim diyebilirim.
Emekli olduktan sonra hayat devam ettiğinden ek gelir sağlamak için kitap çevirileri yapmaya başlamıştım..

Kurt Cobain i çok iyi tanıyorlardi . Bunlardan biri de TV nin ünlü sunucusu Okan Bayülgen idi. Beni TV deki makine programına davet ediyordu. Yaptığım çeviriyi beğenmişti
Aynı gün aksama doğru sabah karmaşası icinde sevinçle kabul ettiğim davetin gerçeklerine inmeye başlamıştım. Bana ne soracaktı acaba ? Bir hata yapıp mahçup olmaktan korktum. Hatta yardımcısına telefon edip kaygilarimdan söz ettim ama o beni yatıştırdi.
O gece çevremi saran ünlüler arasında kendimi çok farklı hissettim. O atmosferde bulunmayı bir rüya gibi algiladim. Gerçek dışı bir olay yaşanıyordu sanki ve program canlı çekiliyordu. Bu da beni korkutuyordu.

Program öncesi Okan Bey ile konuşma fırsatı bulduģumda onun çok nazik ve saygılı biri olduğunu gördüm. Bana ; artık sivri dilli biri olarak tanındığıni ve öyle devam etmek zorunda olduğunu söyledi. Program sırasında ismi ile hitap ettiği kisilere, kuliste hanim bey diye hitap ettiğine tanık oldum. O günlerde spor spikerligine başlayan Burcu Esmersoy’ dan neden “Çirkin biri” diye söz ettiğini bile sordum. “Ne güzel kiz deseydim kimsenin dikkatini çekmezdi” deyince anladım maksadını. Çok haklıydı.

Gece çok geç saatte bana sıra geldiğinde ismimi anons ettiler. O an kaçıp gitmeyi düşündüm ama kendimi stüdyoda Okan Bey’in yanında otururken buldum. Çeviri ile ilgili ilginç ve kısa bir konuşma yaptık.

Sabaha doğru beni evime bıraktılar. Uyumadan önce bir canlı yayında onlarca kisinin nasıl doğru zamanlama ve heyecan içinde, işi hatasiz kotarmak için birbirleri ile yarıştıklarıni düşündüm..
Çevirileri zamanında bitirmek için verdiğim çaba onların zamana karşı verdigi savaşın yanında çok kolaydı. Ekranın arkasında kalanlar da isimsiz kahramanlara dönüştü gözümde. Her mesleğin insana dönük sorumlulukları yanında, medya çalışanları daha çok adrenalin salgılayip ışın bitiminde
soluksuz kaliyorlardi

Ertesi sabah köpeğimi parka gezmeye çıkardığımda çevredekilerin bana gulumsediğini gördüğümde; geç de olsa anladım medyatik olmanın doğal sonuçlarını.
” İstemem” dedim; “eksik olsun”!

Saygılar
SA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *